Zdroj: shutterstock.com

TRI najväčšie zabijaky zdravia: Vyvarujte sa im a budete zdravšia!

redakcia EVITA 05.07.2019, 10:00 Zdravie
Niektoré ochorenia má na svedomí genetika alebo niekoľko ďalších okolností, ktoré neovplyvníme. Ale potom sú tu tie, ktoré súvisia s našim životným štýlom. Poradíme vám, čomu by ste sa mali vyvarovať, aby ste sa cítili stále dobre.

Príliš solíme

Bez soli nevydržíme, avšak mali by sme si strážiť svoju spotrebu. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že optimálne množstvo pre dospelých je cca 6 g, čo je zhruba čajová lyžička. Ak má telo soli veľa, zadržiava vodu, vznikajú opuchy, zvyšuje sa krvný tlak a srdce sa musí viac namáhať. Vznik srdcovo-cievnych chorôb alebo zlyhávanie ľadvín je tiež zapríčinené prílišnými solením. Tiež môže dochádzať k vylučovaniu vápniku, čím stúpa riziko osteoporózy. Lenže obmedziť soľ neznamená len nasypať do polievky menej soli. Majte na pamäti, že soľ sa nachádza v pečive, údeninách a ďalších jedlách. Zamerajte sa na čerstvé jedlo a dochucujte bylinkami.

Veľa alkoholu

Dať si tu a tam „decko“ je v poriadku a dokonca môže nášmu zdraviu pomôcť. Ak to však začneme preháňať, začne naše telo pomaly chátrať. A to po fyzickej aj psychickej stránke. V prvom rade trpí naša pečeň. Devastujú sa však aj ďalšie orgány a časti tela. Medzi ne napríklad patrí mozog či srdce. Bola preukázaná aj súvislosť medzi pitím a vznikom niektorých druhov rakovín. Alkoholici majú preukázateľne redšie kosti, mávajú problémy s plodnosťou, spánkom a tiež s oslabenou imunitou. Je to z toho dôvodu, že alkohol zbavuje telo minerálov a vitamínov.

Fajčíme

Všetci vieme, že fajčenie škodí zdraviu. Aj to, že skracuje život, zvyšuje riziko rakoviny a srdcovo-cievnych či pľúcnych chorôb. Tento zlozvyk však naše zdravie poškodzuje omnoho viac. Viete napríklad, že fajčenie má na svedomie vznik rôznych alergií a súvisí tiež s plodnosťou ženy? K zahaseniu cigarety by vás tiež mohlo prinútiť zhoršovanie kvality pleti, zbytočné vrásky a podobne.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk