biele zuby
Zdroj: shutterstock.com

Túžite po bielom úsmeve ako z reklamy? Toto odporúča stomatológ

magazín Evita 03.05.2019, 14:05 Zdravie
Postačí dobrá pasta alebo si po snehobiely chrup treba ísť k zubárovi? Na všetky otázky o bielení zubov vám odpovie stomatológ Ivan Driapsa.

V čom sa líši domáce bielenie od toho, ktoré urobí zubár?

Pri profesionálnom bielení rozlišujeme tri spôsoby: domáce, ambulantné a kombinované. Domáce bielenie sa robí tak, že pacientovi vezmeme odtlačky zubov a zhotovíme priehľadné nosiče, ktoré pacientovi presne sedia. Do nosičov si pacient aplikuje doma na niekoľko hodín v priebehu dňa alebo spánku bieliaci gél. Optimálna dĺžka bielenia je od 10 do 14 dní. Výhodou tejto metódy je používanie nízkych koncentrácií bieliaceho činidla, a tým aj menšie riziko citlivosti zubov a predovšetkým vyššia farebná stálosť v porovnaní s inými postupmi. Ďalšou výhodou je, že nosiče pacientovi zostávajú a môžete kedykoľvek zuby dobieliť. Pri ambulantnom bielení aplikujeme bieliace činidlo priamo v stomatologickom kresle, buď sa nechá pôsobiť bieliaci gél alebo sa ešte daný gél aktivuje špeciálnou lampou s vlnovou dĺžkou, ktorá proces urýchľuje. Tento spôsob je vhodný pre pacientov, ktorí nechcú nosiť nosiče. Nie vždy sa však na jednom sedení dosiahne požadovaný efekt, a taktiež dlhodobá stabilita nie je až taká výrazná ako pri domácom alebo kombinovanom bielení.

Ktorý spôsob je teda podľa vás najlepší?

Podľa mňa najúčinnejšia forma bielenia je kombinované bielenie, pretože spája v sebe „šetrnosť“ a efektivitu domáceho bielenia a pridáva ešte ambulantnú formu na tip-top výsledok. Výhodou je podobne ako pri domácom bielení predvídateľný výsledok, minimálna citlivosť zubov a dlhodobý výsledok.

Dajú sa domácim bielením s pásikmi (alebo gumenými nadstavcami, do ktorých sa vytlačí bieliaca hmota) z drogérie dosiahnuť podobné výsledky, ako keď si nechám vybieliť zuby u zubára?

Osobne by som určite neodporúčal akékoľvek gumené nadstavce alebo nejaké dlahy, ktoré si človek sám vyformuje a bude si do nich vkladať na noc bieliacu hmotu. Hrozí riziko, že si činidlo pretlačí na mäkké tkanivá úst a dôjde tak k podráždeniu jazyka a ďasien. Bieliacimi pásikmi je možné dosiahnuť vybielenie, s tým súhlasím, ale je to individuálne. Výsledky po profesionálnom bielení sú nepochybne dlhodobo stabilnejšie a výraznejšie v porovnaní s bieliacimi pásikmi. Pri pásikoch a iných produktoch užívateľ často presne nevie, akú koncentráciu bieliacich peroxidu obsahujú. Pri profesionálnom bielení zubov sa vyrábajú presne pasujúce, individuálne nosiče bieliaceho gélu na základe odtlačkov zubov, čiže ide o bezpečný a kontrolovaný postup.

Aké koncentrácie peroxidu sú povolené na Slovensku? S akým obsahom peroxidu pracujú zubári?

V praxi používame bieliace činidlá, ktoré obsahujú karbamid peroxid (10 a 16 %), čo zodpovedá maximálnej koncentrácii peroxidu vodíka 3 až 5 %. Gély, ktoré používame pri ambulantnom bielení, majú koncentráciu peroxidu vodíka 6 %. Z toho vyplýva, že sa snažíme používať minimálne možné, ale zároveň efektívne dávky, čiže nehrozí poškodenie skloviny ani zubov, ako sa kedysi medzi ľuďmi hovorilo.

Ľudia si často objednávajú pásiky zo zahraničia s vyšším obsahom peroxidu. Môžu si reálne nejako uškodiť?
Nemyslím si, že si môžu uškodiť nejako zásadne, ale pri nešikovnej manipulácii môže dôjsť k lokálnemu dráždeniu okolitých mäkkých tkanív (ďasien) a predovšetkým k zvýšenej citlivosti zubov.

Fungujú bieliace zubné pasty?
Ak chceme skutočne zuby vybieliť o niekoľko odtieňov a urobiť zo žltých snehobiele, určite nie zubnými pastami. Tie nám môžu pomôcť skôr k udržaniu výsledku po profesionálnom vybielení, alebo pomôžu predísť opätovnému zafarbovaniu zubov.

Ako často môžeme bieliace pasty používať? Sú určené na každodenné použitie?
Môžu sa používať aj každý deň, ak chce niekto dosiahnuť výraznejší efekt. Všeobecne je však vhodné zubné pasty striedať.

Ako často je bezpečné bieliť si zuby povedzme pásikmi alebo u zubára?
Bielenie pásikmi závisí hlavne od citlivosti zubov – práve pásiky ju zvyšujú, a preto ich zubní lekári neodporúčajú. My môžeme používať tiež len prípravky, ktoré sú schválené legislatívou EÚ, čo sa týka koncentrácie peroxidu, a tá by mala byť čo najnižšia. Profesionálne bieliť zuby je vhodné asi každé dva roky.

Ako čo najdlhšie udržať po bielení chrup biely?
Všeobecne sa odporúča pravidelne dodržiavať ústnu hygienu a pravidelne absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu. V minulosti sa bezprostredne po bielení neodporúčala konzumácia zafarbujúcich potravín (čaj, červené víno, káva, cvikla...) či fajčiť cigarety. Dnes sú už prípravky, pri ktorých sa pacienti nemusia výrazne obmedzovať.

Existujú zuby, ktoré sa vybieliť nedajú?
Vybieliť sa nedajú zuby, ktoré už sú okorunkované, prípadne ofazetované keramickými fazetami. Problém býva aj pri tetracyklínových zuboch u pacientov, ktorým v detstve boli indikované tetracyklínové antibiotiká. Vtedy sa výsledok nedá predpovedať, ale aj napriek tomu je aj v tomto prípade bielenie voľbou číslo 1, pretože bielením sa zuby nepoškodia a ak nemá pre pacienta požadovaný efekt, dá sa potom pristúpiť k ošetreniu pomocou keramických faziet, prípadne koruniek.

Čo najviac škodí farbe našich zubov?
Predovšetkým nedostatočná starostlivosť o hygienu ústnej dutiny a nadmerná konzumácia zafarbujúcich potravín a fajčenie.

Je aj iný spôsob, ako si vybieliť zuby, nejaká iná zložka ako peroxid?
Iné prostriedky nepoznám. Ak máte namysli „babičkovské recepty“, ako je sóda bikarbóna a podobne, tak to sú to skôr nezmysly :-).

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk