Láska nás zmení. Čo sa s nami deje, keď sa zamilujeme?

magazín Evita 27.01.2016, 05:00 Vzťahy
Nevieme ten pocit opísať. No keď príde, stojí rozhodne za to. Zamilovanie.

Chodíme s námesačným úsmevom na tvári a motýľmi v bruchu. Srdce nám silno búši, máme spotené dlane a odmietame jedlo. Čo sa to s nami deje? Vedci sa snažili teórii zamilovanosti dostať na koreň. Tím z MyBreast odhalil, čo sa v skutočnosti deje s naším telom i mysľou počas zamilovanosti, ako píše dailymail.co.uk.

Odborníci zistili, že láska je veľmi silný pocit, ktorý spôsobuje množstvo procesov v tele, ku ktorým dochádza v období lásky. Môže za to kombinácia hormónov a molekúl, kvôli ktorým prechádzame troma fázami – chtíčom, príťažlivosťou a pripútaním sa.

1.  Fáza – Chtíč


V každej fáze dochádza k činnosti určitých chemických látok, ktoré ovládajú naše pocity a sú hnacou silou jednej z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré robíme v živote. Podľa odborníkov sa každý jeden milostný príbeh začína vďaka dopamínu, chemickej látky, ktorú produkuje mozog a nadobličky. Zvyšuje hladinu hormónov a vplýva na mnohé orgány, vrátane potných žliaz. Preto sa hlavne v začiatkoch, keď prežívame veľkú lásku, potíme viac než inokedy. Dopamín je taktiež zodpovedný aj za našu náladu a emócie. Zaľúbený človek je vzrušenejší a šťastnejší.

2.  Fáza – Príťažlivosť


Postupne sa dostávame do druhej fázy, kedy pociťujeme príťažlivosť. Hlavnú úlohu hrajú pohlavné hormóny ako testosterón a estrogén, ktoré sú zodpovedné za náš sexuálny apetít. Zatúžili ste po niekom? Prichádza stav zamilovanosti a do popredia vstupujú dopamín a noradrenalín v kombinácii s poklesom serotonínu. Začína sa meniť aj náš fyzický vzhľad. Máte rozšírené zrenice, zvýšenú srdcovú frekvenciu, potíte sa a ste zadychčaní. Čo je na tom zaujímavé, v tejto fáze sa zvyšuje vaša schopnosť pamätať si detaily. Preto si väčšina ľudí pamätá, čo mal jeho partner na sebe na prvom rande alebo, kde ste boli. Často premýšľajú o druhej osobe a tak sa na ňu sústreďujú, až sa poriadne nevyspia.

Bezdôvodné usmievanie zase spôsobuje zvýšená činnosť neurotransmiterov noradrenalínu a fenylthylamínu (PEA). Ak vám to však s dotyčnou osobou nevyjde, klesne úroveň PEA, upadnete do depresie a budete pociťovať zvýšenú chuť do jedla.

3.  Fáza – Pripútanie sa


Ste spolu a prežívate krásny vzťah. Oxytocín a vazopresín sú hormóny zodpovedné za pripútanie sa. Ich hladiny výrazne stúpnu po orgazme. Preto sa niektorí viažu hneď po sexe. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania svetevity.sk.