Láska nás zmení. Čo sa s nami deje, keď sa zamilujeme?

magazín Evita 27.01.2016, 05:00 Vzťahy
Nevieme ten pocit opísať. No keď príde, stojí rozhodne za to. Zamilovanie.

Chodíme s námesačným úsmevom na tvári a motýľmi v bruchu. Srdce nám silno búši, máme spotené dlane a odmietame jedlo. Čo sa to s nami deje? Vedci sa snažili teórii zamilovanosti dostať na koreň. Tím z MyBreast odhalil, čo sa v skutočnosti deje s naším telom i mysľou počas zamilovanosti, ako píše dailymail.co.uk.

Odborníci zistili, že láska je veľmi silný pocit, ktorý spôsobuje množstvo procesov v tele, ku ktorým dochádza v období lásky. Môže za to kombinácia hormónov a molekúl, kvôli ktorým prechádzame troma fázami – chtíčom, príťažlivosťou a pripútaním sa.

1.  Fáza – Chtíč


V každej fáze dochádza k činnosti určitých chemických látok, ktoré ovládajú naše pocity a sú hnacou silou jednej z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré robíme v živote. Podľa odborníkov sa každý jeden milostný príbeh začína vďaka dopamínu, chemickej látky, ktorú produkuje mozog a nadobličky. Zvyšuje hladinu hormónov a vplýva na mnohé orgány, vrátane potných žliaz. Preto sa hlavne v začiatkoch, keď prežívame veľkú lásku, potíme viac než inokedy. Dopamín je taktiež zodpovedný aj za našu náladu a emócie. Zaľúbený človek je vzrušenejší a šťastnejší.

2.  Fáza – Príťažlivosť


Postupne sa dostávame do druhej fázy, kedy pociťujeme príťažlivosť. Hlavnú úlohu hrajú pohlavné hormóny ako testosterón a estrogén, ktoré sú zodpovedné za náš sexuálny apetít. Zatúžili ste po niekom? Prichádza stav zamilovanosti a do popredia vstupujú dopamín a noradrenalín v kombinácii s poklesom serotonínu. Začína sa meniť aj náš fyzický vzhľad. Máte rozšírené zrenice, zvýšenú srdcovú frekvenciu, potíte sa a ste zadychčaní. Čo je na tom zaujímavé, v tejto fáze sa zvyšuje vaša schopnosť pamätať si detaily. Preto si väčšina ľudí pamätá, čo mal jeho partner na sebe na prvom rande alebo, kde ste boli. Často premýšľajú o druhej osobe a tak sa na ňu sústreďujú, až sa poriadne nevyspia.

Bezdôvodné usmievanie zase spôsobuje zvýšená činnosť neurotransmiterov noradrenalínu a fenylthylamínu (PEA). Ak vám to však s dotyčnou osobou nevyjde, klesne úroveň PEA, upadnete do depresie a budete pociťovať zvýšenú chuť do jedla.

3.  Fáza – Pripútanie sa


Ste spolu a prežívate krásny vzťah. Oxytocín a vazopresín sú hormóny zodpovedné za pripútanie sa. Ich hladiny výrazne stúpnu po orgazme. Preto sa niektorí viažu hneď po sexe.