Zdroj: shutterstock.com

Naučte sa zvládať hádky s ľahkosťou. Máme pre vás návod ako na to

redakcia EVITA 10.06.2021, 14:45 Vzťahy
Hádky na dennom poriadku sú veľmi UNAVUJÚCE a nikomu neprospievajú. Vzťahový poradca Stanislav Ličko radí, ako sa hádať konštruktívne a čo najmenej.

Práca z domu, povinná karanténa a stresujúce pandemické opatrenia zvyšujú napätie aj v našich domácnostiach. Medzi partnermi sa množia hádky a nevedia, ako vyjsť z tohto začarovaného kruhu. „Prvoradé je prestať sa uzatvárať pred partnerom alebo partnerkou,“ radí vzťahový poradca Stanislav Ličko. „Naučiť sa komunikovať s rešpektom a uvedomiť si, že ženy a muži zvyknú riešiť problémy odlišne.“ Krik, hnev, vydieranie, plač a zraňujúce slová by sme nemali posudzovať len z vlastnej perspektívy a už vôbec by sme sa nemali odplácať rovnakou mincou. „Jednou z techník je princíp vedomého dýchania. Počas hádky začnite dýchať viac zhlboka. Nehovorte nič, pokiaľ to nepredýchate. Skúste potlačiť svoje myšlienky či hnev. Nikam neutekajte, neútočte. Nechajte nával hnevu odznieť a komunikujte s chladnou hlavou.“

Neberte si to osobne
Treba si uvedomiť, že ak vám partner niečo vyčíta, nemyslí to s vami vôbec zle. Len ho proste v danom momente premohli negatívne emócie, ktoré mu na jazyk priniesli expresívne a nevhodné slová. „Ak nastane takáto situácia, odporúčam nebrať si to osobne a použiť frázy typu „počujem ťa“, „vnímam ťa“ alebo „som tu pre teba“. Je to znak toho, že partnera počúvame a uvedomujeme si, čo hovorí. Často sa totiž stáva, že sa partneri navzájom nepočúvajú, a teda nevedia, čo ten druhý vo vzťahu potrebuje alebo očakáva. Extrémnymi situáciami, pri ktorých si partner uvedomí, že niečo nie je v poriadku a začne opäť počúvať toho druhého, sú až nevera alebo rozchod.“

Ako pes a mačka
Ľudia majú tendenciu sa pri hádke uzatvárať a prestávajú s tým druhým komunikovať, čo je však najnevhodnejšie riešenie. Hádka totiž môže byť produktívna a posunúť vzťah dopredu. Nestačí sa len „vyventilovať“ na tom druhom. Je dôležité, aby ten druhý počúval a zamyslel sa nad tým, čo mu partner alebo partnerka chce touto hádkou povedať. „Muži radi analyzujú, hľadajú vo všetkom zmysel a radi riešia problémy. Ženy sú od prírody emocionálnejšie. Preto sa hovorí, že logika je v hádkach nepodstatná. Neraz stačí ženu len vypočuť, prejaviť o ňu a jej pocity záujem. V mnohých prípadoch je príčinou hádky to, že sa žena cíti dlhodobo nemilovaná. Vtedy stačí objatie, milé slovo, rozosmiať ju. Logikou vtedy žiaden muž neuspeje,“ uzatvára Stanislav Ličko.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk