partners therapy
Zdroj: shutterstock.com

Kedy treba vyhľadať poradňu a kedy je čas sa rozísť? Odpovie vám vzťahová koučka

Alexandra König 30.08.2019, 14:30 Vzťahy
Opýtali sme sa známej koučky Janette Šimkovej, v akých situáciách dokáže rozhádaným partnerom pomôcť a kedy je už na čase povedať si zbohom.

Pre aké najčastejšie problémy vás klienti vyhľadajú – aké sú najčastejšie problematické situácie?

Všeobecne sú to komunikačné problémy – partneri sa skôr pohádajú, akoby sa vôbec začali rozprávať. Veľa partnerských problémov sa prehĺbi v období, keď deti odchádzajú z domu, kedy zistíme, že nás s manželom už nič nespája a predstava, že s ním mám prežiť ešte ďalších X rokov je hrozná. V období stredného veku všeobecne začnú ľudia bilancovať a hodnotiť a keď zistia, že niektoré veci už „nestíhajú“, snažia sa to hodiť práve na partnera. Ďalšia opakovaná situácia je, že v istom životnom období zistíme, že sme už niekto iný ako sme boli pred desiatimi rokmi, že sme sa vyvinuli,  posunuli a že partner nám už nevyhovuje, možno nestíha. Mala som dokonca pár, kedy prišiel partner, ktorý si uvedomil, že už svojej partnerke nestačí a nemá jej čo dať a aj napriek veľkej láske ju chce pustiť ďalej...

Stáva sa, že sa pár po stretnutiach rozíde?

Stávajú sa aj také veci. Ľudia počas stretnutí zistia a potvrdia si, že už sa k sebe nehodia a že by to pre oboch bolo ďalej už iba trápenie. Úspech je, ak sa s tým obaja dokážu vyrovnať a rozídu sa ako slušní ľudia, ktorí sa v budúcnosti budú môcť normálne stretnúť, bez negatívnych emócií.

Majú Slováci stále voči koučom, psychológom a terapeutom predsudky? Prečo je to tak?

Jasné, majú. Ľudia stále nevedia, čo majú od týchto pomáhajúcich profesií očakávať. Hanbia sa, že nevedia svoj problém vyriešiť sami a návštevu kouča či psychológa považujú za osobné zlyhanie a často idú radšej ku veštici...

Kedy by sa pár mal radšej rozísť?

To je veľmi ťažké povedať, každý vzťah je úplne iný. Ale všeobecne asi vtedy, ak máte pocit, že sú medzi vami neprekonateľné rozdiely. A vtedy, ak viete, že vaše city voči partnerovi sa zmenili. Nie je fér zostávať s niekým, voči komu vaše city ochladli. Samozrejme, po desiatich a viac rokoch vzťahu nemožno očakávať šialenú zamilovanosť. Treba si však položiť otázku – starala by som sa o svojho partnera keby sa mu niečo stalo? Úplne prirodzene, z lásky a nie z povinnosti? Odložila by som kvôli nemu kariéru a svoj život? Ak áno, tak je jasné, že vo vzťahu je stále tá hlboká emócia, ktorá tam má byť. Ak nie, asi treba odísť z kratšej cesty.     

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk