Zdroj: Ľudmila Žoldáková

Víkendový otec, časť 3.: Na návšteve u svokry

1 400 Tlač
Veľká noc je tu, radujme sa, veseľme sa, znova dobre najeme sa. Šunka, syr a ostatné produkty veľkonočného obžerstva ale nebudú zadarmo. Daňou za tradičné sviatočné kulinárske orgie je návšteva svokry. Nevyhnete sa jej, ani keby ste ako chceli. Preto tá narážka na nepríjemnú marcovú povinnosť, po ktorej plače výpis z bankového účtu.

Otázka „Kedy pôjdeme k našim?“ pritom patrí medzi niekoľko takých, na ktoré neexistuje správna odpoveď. Teda existuje, len sa nesmie vysloviť nahlas. „Nikdy,“ prípadne „Na Dušičky“. Svokra to pritom asi ani nemusí myslieť zle. Stačí však, že je a pri vyslovení jej mena nabieha poloautomaticky husia koža. Prečo, je azda každému jasné.

Návšteva matky mojej Katky (rýmuje sa, meno je len básnická pomôcka) zvyšuje riziko všeobecného nasrdenia.

Rozumná svokra sa pritom ani úmyselne nesnaží vyrábať trable. Nevolá príliš často, neorganizuje program, nevymýšľa návštevy nad rámec znesiteľnej frekvencie. Veľká noc, Vianoce, narodeniny. Stačí, alebo by malo. Problém je, že nemiešať sa do vnútorných záležitostí nevydrží, ani keď sa nevolá Gizela Oňová.

Nemusia to byť ani ťažké kalibre vzťahových problémov. Niekedy stačí vniesť rozkol do harmonického zväzku ponúkaním zakázaného jedla (najmä, keď ide o deti), nevhodnými otázkami (najmä keď ide o svadbu, ktorá ešte nebola), prílišným plánovaním, alebo zmenami už dávno dohodnutého.

Aby neprišlo k najhoršiemu, teda aby sa nestrhla hádka, ktorá dostane rodinu do pozoru na pol roka odporúčam spoločne strávený čas vhodne a po vzájomnej dohode limitovať. Pozor, pre každého je časové okno vyhradené na tolerovateľnú návštevu rôzny. Mám už anineviemktorú svokru, zažil som všelijaké extrémy. Od „skoro každý deň“ cez „skoro každú nedeľu“ po „skoro každý mesiac“.

Každému, na koľko si trúfa.

Jediné skutočne férové riešenie je tráviť u každej rovnako veľa času. Je ale aj najnáročnejšie. Ešte sa nestalo, aby sme obaja mali s rodičmi plusmínus rovnako nastavené vzťahové frekvencie.

Dokonalý scenár hovorí zobrať to hopom a vybaviť obe v jeden deň. Krátko, efektívne, aby čo najviac času zaberalo prežúvanie jedného sviatočného sústa za druhým. Obed u jednej, večera u druhej. Horšie sa realizuje v prípade zmiešaných vzťahov, keď je východniarka s oravákom, Kopaničiar s Bratislavčankou a podobne.

Ideál ale nikto nikdy nevidel, hoci veríme, že existuje. Napriek tomu sa za istých okolností návšteva u partnerovej, poťažmo partnerkinej rodičky prežiť dá. Ak sa chce, veľa mlčí, keď už treba hovoriť tak chváli a za všetko ďakuje.

Najlepšia svokra je ale aj tak .... ďaleko.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.