Herec Ján Koleník ako hundroš Grinch! Nenechajte si to ujsť!

05.11.2018, 00:00 PR Články
Už 8. novembra bude mať v slovenských kinách premiéru nová animovaná rozprávka GRINCH, za ktorou stoja tvorcovia úspešných animákov ako Tajný život maznáčikov, Ja, zloduch či Spievaj.

Kresleným postavičkám v rozprávke prepožičali hlasy slovenské hviezdy – Táňa Pauhofová, Ján Koleník, Juraj Kemka či Barbora Rakovská, ktorá si úlohu dabingovej herečky vyskúšala po prvýkrát.

Hlavnému hrdinovi Grinchovi prepožičal svoj charizmatický hlas známy herec Ján Koleník, ktorý si v rozprávke vyskúšal, aké to je byť nenapraviteľným hundrošom, ktorý neznáša všetko a všetkých a zo všetkého najviac Vianoce. Tie by najradšej zrušil. Vo filme, ktorý natočili Zlodusi, čo majú na svedomí Mimoňov, sa o to dokonca aj  pokúsi.

Na svete sa prekvapivo nájde veľa ľudí, ktorí Vianoce nemajú radi. Medzi nimi všetkými vyniká Grinch, večne namosúrený zelený chlpáč, ktorému celkom vyhovuje samotárstvo v jaskyni, kde sa necháva obskakovať svojím verným psíkom Maxom. Do civilizácie vychádza len v najnutnejších prípadoch, napríklad keď jeho chladnička a komora začnú zívať prázdnotou. Háčik je v tom, že v mestečku, kam za nákupmi vyráža, žijú samí nechutne pozitívni obyvatelia, ktorí sú tým nadšenejší a dychtivejší, čím viac sa blíži Štedrý deň. Domy sú obsypané svetlami, koledy znejú na každom kroku, deti si pripravujú zoznamy darčekov, vo vzduchu voňajú koláče a to všetko pôsobí na Grincha ako červené súkno na býka. A keď sa potom ešte dopočuje, že tohtoročné vianočné sviatky by mali byť trikrát honosnejšie ako po iné roky, rozhodne sa vianočnú atmosféru ľuďom ukradnúť doslova z pred nosa. Stačí nájsť sane, vhodné stádo sobov, nasadiť si falošné fúzy a predbehnúť toho deduška, ktorý nosí darčeky komínom.

Ale aj ten, kto počíta doslova so všetkým, sa môže raz prepočítať. V mestečku žije dievčatko Cindy, ktorá sa rozhodla nastražiť na Santu pascu, len aby ho mohla poprosiť o výnimočný darček pre upracovanú mamičku. Prvé stretnutie Grincha a Cindy bude trošku bolieť, ale obom veľmi nečakane zmení život.

Animák Grinch, ktorý prináša distribučná spoločnosť CinemArt SK, bude v našich kinách uvádzaný s krátkym „predfilmom“ Žltá je nová čierna, v ktorej Mimoni zažívajú útrapy života za mrežami.

(pr)