psychologička ivana Čergeťováx
StoryEditor

5 typov priateľov, ktorých potrebujeme! Psychologička o tom ako takéto väzby vznikajú a ako sa o ne starať

28.01.2023, 16:00
Vzťahy

„Vzťahy často vnímame ako instantnú polievku. Naša predstava je, že zalejeme ingrediencie a priateľstvo je uvarené, môže sa konzumovať. Takto však vzťahy nefungujú. Potrebujú čas, aby medzi ľuďmi vznikla dôvera a mali možnosť vzájomne sa spoznať a chápať,“ hovorí psychologička Ivana Čergeťo.

Kvalita našich vzťahov, nielen s priateľmi či blízkymi, má zásadný vplyv na to, ako sa vo svojom živote cítime. Skutočne bez dobrých vzťahov len prežívame a svojím spôsobom sa pred svetom ukrývame?

Základná definícia človeka je taká, že je spoločenskou bytosťou. K svojmu životu naozaj nevyhnutne potrebujeme vzájomné interakcie. Existuje iba veľmi malé percento ľudí, ktorí dokážu žiť na samote alebo osamotene. Vedecké výskumy potvrdzujú, že smrť partnera alebo blízkej osoby či opustenie patria medzi najväčšie rany nášho života. Netvrdím, že každý človek musí mať na jeden prst aspoň 10 priateľov, každý z nás by však mal mať aspoň blízky okruh rodiny alebo známych, ktorú sú pre neho záchrannou sieťou. Sociálna opora, ako to nazývame my psychológovia, je jedným z kľúčových elementov nielen v živote človeka, ale aj pri liečbe alebo terapii psychických ochorení. Dobré vzťahy nám pomáhajú uvedomovať si našu hodnotu a pomáhajú nám nachádzať miesto v širšom kontexte. Nielen v rodine, ale aj v spoločnosti či kultúre.

Je ťažké vytvárať a budovať ich? Kde robíme chyby, keď to nie vždy vyjde podľa našich predstáv?

Vytváranie vzťahov je pre každého človeka veľmi individuálne. Môžeme prakticky hovoriť o sociálnej a komunikačnej schopnosti, ktorú získavame už počas detstva a prvotných interakcií. Dobrou správou je, že schopnosť budovať vzťahy sa dá naučiť. Chyby vo vzťahoch robíme najmä v tom, že často hľadíme na iných ľudí vlastnou optikou a zabúdame „chodiť v topánkach“ toho druhého. Taktiež bývame často ovplyvnení vlastnými skúsenosťami a traumami. Tieto spôsobujú, že náš pohľad na svet je iný ako pohľad človeka s odlišnými skúsenosťami. V súčasnosti sa stretávame s nedostatkom trpezlivosti a láskavosti vo vzťahoch.

Nie je kľúč iba v tom, že všetky naše vzťahy sú v zásade len odrazom toho, ako my sami o sebe rozmýšľame a ako sa k sebe správame?

Určitým spôsobom áno. Radi vyhľadávame ľudí, ktorí majú rovnaký názor alebo sú nám aspoň čiastočne podobní. Niekedy na školeniach komunikačných zručností dávam taký jednoduchý príklad: ak chcete byť kamarátka so svojou susedou, ktorej neviete prísť na meno, tak nájdite tretiu, ktorú môžete spoločne ohovárať. Trochu vtipný a uštipačný príklad, avšak poukazuje na to, že kľúčom je spoločný záujem. A práve na tom sú postavené všetky dlhodobé vzťahy.

... treba začať od seba?

Jednoznačne áno. Nenadarmo sa vraví: podľa seba súdim teba. Začiatkom úspechu je akceptácia odlišností a následne rešpekt a dôvera. Ak nemáte tieto 3 veci sám voči sebe, ako ich môžete dávať iným? Do plnohodnotných vzťahov a priateľstiev je potrebné investovať.

Ako si vytvoriť vzťahy, po akých túžime?

Vyložte karty na stôl. Komunikácia je naozaj zázračným prútikom. A práve preto je dôležité učiť sa komunikovať s ľuďmi, chápať ich potreby a emočné prežívanie. Preskúmajte dôvody, prečo vstupujete do vzťahov a prečo ich opúšťate. Uvedomte si vlastné vzory správania a odhaľte obavy, ktoré máte a môžu byť spojené s pocitom odmietnutia alebo zlyhania. Práve tieto často poháňajú dynamiku vzťahu. Vyjadrujte emócie, ktoré sú zodpovedné za vaše správanie. Nikto nie je kúzelník a nedokáže čítať myšlienky. Ak chcete, aby vás ľudia chápali, tak im vysvetlite, čo prežívate, a to isté očakávajte od svojich priateľov. Identifikujte a priznajte si svoje zranenia z minulosti a pracujte na ich integrácii do vlastnej osobnosti.

 

  • DÔVERNÝ PRIATEĽ

Človek, ktorému môžem povedať čokoľvek a je pre mňa bútľavou vŕbou. Osoba, ktorá pozná najhlbšie a najtemnejšie tajomstvá, môžeš jej veriť a ona je za to vďačná.

  • ÚPRIMNÝ PRIATEĽ

Človek, ktorý mi dá spätnú väzbu a priamo s dostatočnou citlivosťou mi vie povedať vlastný názor. Osoba, ktorá nikdy neprikrášľuje realitu, môžeš sa spoľahnúť, že ti dá autentický názor, a práve preto ju máš rád.

  • INŠPIRATÍVNY PRIATEĽ

Poskytuje mi nápady, je pre mňa inšpiráciou a podnecuje dynamiku a rozvoj mojej osobnosti. Osoba, ktorá dokáže z teba vytiahnuť to najlepšie, vie ťa prinútiť vyjsť z komfortnej zóny a pomáha ti rásť a rozvíjať sa v živote.

  • PRIATEĽ OPATROVATEĽ

Podnecuje v nás starostlivý mód a vie nám pomôcť v núdzi. Osoba, ktorá sa vždy zaujíma, či si sa dostal v poriadku domov, stará sa o tvoje emócie a je tu kedykoľvek pre teba.

  • PRIATEĽ ZABÁVAČ

Ideálny na príjemné chvíle, keď potrebujeme prežívať dobrodružstvo. Osoba, ktorá ťa vždy dokáže rozosmiať, zľahčí tvoj pohľad na problémy a nikdy v tom nezlyhá.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
16. marec 2023 09:43