natural cosmetics
Zdroj: shutterstock.com

Túžite po krásnej a žiarivej pleti? Tieto prírodné zázraky vám pomôžu

Ak ste k nej mali vždy blízko, inak to nemusí byť ani v kozmetike.

Zaujímavosti o pokožke
– Je najväčším ľudským orgánom, u dospelého človeka dosahuje veľkosť 1,6 – 2 m2 a váhu 5 – 10 kilogramov, čo znamená, že tvorí asi 15 % celkovej hmotnosti človeka.
– Koža pomáha regulovať teplotu prostredníctvom krvného zásobovania. Keď naše krvné cievy rozťahujú pokožku, umožňujú tepelné straty, keď sa cievy zúžia, pomáhajú udržať teplo.
– Aj pokožka sa podieľa na činnosti imunitného systému, má vysokú ochrannú funkciu.
– Prejavmi citlivej pleti trpí v priemere viac ako 50 % žien.
– Za jedinú minútu odumrie asi 50 000 kožných buniek.
– Najhrubšia pokožka je na chodidlách, najtenšia na viečkach. Každý rok sa navyše naša koža stenčuje.
– Takzvané modré svetlo vychádzajúce z televízora či mobilu jej škodí podobne ako slnečné žiarenie.
– V období menopauzy prichádza k strate mazu a kolagénu v pokožke. Telo vtedy vyprodukuje menej estrogénu, ktorý ich tvorbu stimuluje.
– V antike bola tmavá koža považovaná za súčasť chudoby a v ázijských táto filozofia prevláda dodnes. Preto ázijské ženy často používajú na pleť bieliace prípravky.
– Prírodné prvky v kozmetike sú všeobecne pre človeka biologicky prijateľnejšie ako chemické.

V čom tkvie sila byliniek?

Fialka trojfarebná – jej kvety sa vonkajšie používajú na liečbu miernych príznakov seboroickej dermatitídy, ktorá sa prejavuje vo forme lupín, svrbenia alebo akné.

Nechtík lekársky – výťažky z neho sú využívané v kozmetickom priemysle, pretože upokojujú pokožku a podporujú jej regeneráciu.

Rozmarín lekársky je známy pre svoje zahrievacie vlastnosti. Esenciálny olej z rozmarínu dodáva telu energiu a povzbudenie, stimuluje zmysly a krvný obeh a má tonizujúce účinky.

Harmanček pravý pri vonkajšom použití podporuje hojenie pokožky a slizníc. Harmanček tiež stimuluje metabolizmus pokožky, podporuje regeneráciu tkaniva a mierni zápalové prejavy.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk