Zdroj: HoReCa

Ochutnali sme šťavelovú polievku s bryndzovou kroketou. Mňam!

Daniela Hovorková 07.05.2017, 11:10 Jedlo
Keď sa povie bryndza väčšina z nás pri konči pri kombinácii halušky-nátierka-polievka. Tradičná surovina však ponúka veľa možností, stačí nápad a trocha fantázie. Nechajte sa inšpirovať receptom Tomáša Siku, brand chefa siete reštaurácií Klubovňa a pripravte si polievku nabitú jarnou zeleňou a zdravou bryndzou. Tá májová je navyše aj najchutnejšia!

Vedeli ste, že ...

  • Podľa ročného obdobia poznáme zimnú bryndzu a letnú bryndzu. Zimná bryndza sa vyrába z ovčieho a kravského syra. Pričom ovčieho syra musí byť minimálne 50 percent. Letná bryndza je bryndza vyrobená z ovčieho syra v čase, keď sa ovce pasú na lúkach. Prvá takáto bryndza sa obyčajne objavuje v máji, preto sa volá ,,májová.“ Má jemnú, maslovú chuť a oproti zimnej nie je taká ostrá.

  • bryndza obsahuje široké spektrum užitočných mikroorganizmov, vďaka ktorým posilňuje imunitný systém
  • je výdatným zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov, vitamínov B-komplexu, konjugovanej kyseliny linolovej a i.
  • pravidelná konzumácia bryndze znižuje hladinu škodlivého cholesterolu, hladinu cukru v krvi a znižuje hodnotu krvného tlaku
  • bryndza je od roku 2008 zapísaná do registra chránených zemepisných označení EÚ
  • jej priemyselná výroba začala už v 2. polovici 18. storočia, kedy vznikli bryndziarne v Detve a vo Zvolenskej Slatine.

 

Šťaveľová polievka s kroketou z bryndze

Rozpis na 4 porcie

50 g masla, 100 g šalotky, 10 g cesnaku, 10 g kryštálového cukru, soľ, korenie čierne mleté, muškátový oriešok, 0,8 l zeleninového vývaru, 0,2 l smotany 33%, 100 g, listov šťaveľa, 100 g bryndze, 1 plátok toastového chleba , 10 g čerstvej pažítky, 1 ks vajce, 50 g strúhanky, 0,2 l oleja

Postup: Z koreňovej zeleniny a korenín si pripravíme zeleninový vývar. Na rozohriatom masle speníme najemno nakrájanú šalotku a cesnak. Zalejeme zeleninovým vývarom, osolíme a okoreníme. Pridáme smotanu a zvaríme asi na 0,8 l objemu. Zjemníme cukrom a pridáme prepláchnuté šťaveľové listy. Všetko spolu rozmixujeme. Šťaveľ ďalej nevaríme, nedokáže si zachovať dlhšie zelenú farbu a rýchlo oxiduje. Do bryndze pridáme nakrájanú čerstvú pažítku a premiešame s rozmixovaným toastovým chlebom. Vytvarujeme guľky, ktoré dáme zachladiť.

Pred podávaním kroketku obalíme vo vajíčku a v strúhanke a vypražíme.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.