Zdroj: Wikimedia

Napriek tomu, že bola jednou z najlepších herečiek, umierala v chudobe. Smutný príbeh Heleny Ružičkovej

Pauli Kentošová 06.01.2021, 11:00 Celebrity
Aj keď herečka Helena Ružičková opustila tento svet už takmer pred 17-timi rokmi, do dnešného dňa znamená v hereckom svete mnoho. Niet sa čomu čudovať.

Divadlo a herectvo boli pre Helenu Ružičkovú obrovskou vášňou už od skorého detstva. Napriek tomu, že vystupovala v detskom balete a neskôr sa dostala k hraniu aj v divadle, na prestížnu DAMU (Divadelná fakulta Akadémie muzických umení) sa jej nikdy nepodarilo dostať. Z nej však predsa niečo získala - a to konkrétne svojho manžela. Herca Jířiho Ružičku totiž spoznala na osudných talentovkách. 

Napriek tomu, že ju neprijali na vysokú školu, sa Helena stala uznávanou herečkou, ktorá si na domácej scéne takmer okamžite vytvorila meno. Za svojho života sa objavila hneď v niekoľkých úspešných filmoch. Z veľkého množstva filmových rolí si ju diváci najviac pamätajú ako Heduš v trilógii Homolkových či Škopkovú v trilógii Slunce, seno. Malú rolu si dokonca strihla v Popoluške, kde dokázala, že si zo svojej postavy a výzoru ťažkú hlavu nerobí. Práve aj preto si získala fanúšikov z celého Česka a Slovenska, ktorí neobdivovali len jej herecké schopnosti, ale aj pozitívnu energiu a charizmu, ktorú zo seba dokáže vyžarovať naozaj len málokto. 

Herečka mala krátko po 65-tke, keď sa jej zdravotný stav začal zhoršovať. Krátko pred Vianocami, v roku 2003, ju boli jej najbližší nútení odviesť do nemocnice na hospitalizáciu. ,,Mala problémy asi štyri roky. Niečo mala v bruchu, na začiatku to však nevyzeralo ako nádor, skôr ako cysta. Neskôr sa ukázalo, že to je pozitívne a po tom, ako si Helena zašla na kompletné vyšetrenie, zistilo sa, že je tam toho viac,'' prezradil režisér Zdeněk Troška v jednom z dokumentov. Napriek tomu sa herečka zaprela a do konca svojho života bojovala. Nemusela však bojovať len s rakovinou.

,,Urobili sme spolu desať kníh, z toho jedna vyšla až po jej smrti. Helena musela pracovať. Zo svojho malého dôchodku si nemohla dovoliť platiť nadštandardnú izbu v nemocnici, ktorú pritom potrebovala,'' uviedla po rokoch pre český portál spisovateľka Marie Formáčková, ktorá trávila posledné Helenine týždne s ňou. Herečka mala ťažkú rakovinu pľúc a po celom jej tele sa nachádzali metastázy. Do dnešného dňa si Marie pamätá na posledné slová, ktoré jej herečka povedala. ,,Dali jej náplasti s morfiom, cítila sa veľmi dobre. Vravela mi - ja odtiaľto opäť odtancujem. A to boli posledné slová, ktoré som od nej počula. Na druhý deň ju na jej prianie uviedli do umelého spánku, z ktorého sa už neprebudila a za deväť dní zomrela,'' spomína s ťažkým srdom herečkina dvorná spisovateľka.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk