Zuzana Caputová
Zdroj: shutterstock.com

Naša prezidentka opäť ide príkladom. Prístup Zuzany Čaputovej oceňujú aj v zahraničí

redakcia EVITA 26.03.2020, 09:00 Celebrity
Naša hlava štátu nám opäť robí dobré meno.

Napriek tomu, že situácia s koronavírusom je po celom svete vážna, nie každá krajina dodržiava potrebné opatrenia. Badať to najmä na svetových lídroch, ktorí ani v časoch, keď bol koronavírus už rozšírený v ich krajine, nedodržiavali potrebné opatrenia. Na verejnosti nielenže nenosili potrebné rúška, nachádzali sa v tesnej blízkosti a niektorí si dokonca podávali ruky bez aj bez rukavíc.

Ako píšu viaceré zahraničné média, medzi nimi aj uznávaný New York Times či BBC, slovenskí lídri sa našťastie správajú zodpovedne. "Poďme do boja: Nová slovenská vláda sa ujala úradu uprostred boja s koronavírusom'' - znel jeden z titulkov, ktorý sa objavil na hlavnej stránke amerického portálu. 

Aj keď si prezidentka pri zostavovaní novej vlády podávala ruku a nachádzala sa v tesnej blízkosti politikov, jej tvár zdobilo rúško a na rukách mala rukavice. 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Ľudia vo voľbách dali veľkú dôveru na dôležité zmeny, ktoré naša spoločnosť potrebuje. Skôr, ako sa bude môcť vláda Igora Matoviča tejto veľkej úlohy prebudovania našej spoločnosti naplno ujať, stojí pred ňou ešte iná dôležitejšia a bytostnejšia úloha. A to, ochrániť čo najviac ľudských životov v súboji s neviditeľným nebezpečím. Len ťažko si predstaviť zadanie, ktoré by bolo náročnejšie. Nastupujúcim ministrom, ministerkám a premiérovi Igorovi Matovičovi som pri odovzdaní menovacích dekrétov povedala aj toto: „Dnes nepreberáte iba moc, dnes preberáte najmä zodpovednosť za republiku a za jej obyvateľov. Každé zlyhanie, ktoré je za obvyklých pomerov len predmetom mediálnej kritiky, by dnes ohrozilo to základné, čo nám všetkým dáva šancu, aby sme situáciu zvládli. Verím, že budete múdra vláda, vláda zjednocujúca, okolo ktorej sa všetci zomkneme. Želám nielen vám, ale všetkým obyvateľom republiky, aby sme s odstupom rokov mohli povedať, že v marci 2020 prevzal zodpovednosť vládny kabinet, ktorý urobil pre Slovenskú republiku historicky významnú službu. K jej naplneniu vám budem z plných síl nápomocná a prajem v nej veľa úspechov.“ #zuzanacaputova #prezidentka #nasaprezidentka #mojaprezidentka #prezidentskypalac #uradvlady #slovensko #slovakia #nrsr #volby2020

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Dnes som prijala demisiu vlády Petra Pellegriniho. Svoje funkcie ministri a ministerky prevzali takmer na deň presne pred dvoma rokmi, v čase veľkých politických i spoločenských turbelencií, ktoré nastali po tragických udalostiach z februára 2018. Protesty však boli aj dôsledkom dlho pretrvávajúcich problémov v spoločnosti, najmä v polícii, na prokuratúre a v súdnictve. Pozitívne hodnotím, že v čase, keď Peter Pellegrini viedol vládu, došlo k viacerým dôležitým zmenám. Slovensko zaznamenalo stabilný hospodársky rast, nezamestnanosť sa znížila, mali sme relatívne nízku mieru chudoby a príjmových nerovností. Zvýšili sa príjmy zamestnancov vo verejnej správe, školstve, obrane, zdravotníctve, zvýšila sa aj priemerná mesačná mzda. Musela som však, zároveň, vyjadriť poľutovanie nad tým, že takýchto pozitív nebolo viac. Európska komisia vývoj na Slovensku v uplynulom období hodnotí tak, že sme nevyužili dobré časy na zásadnejšie zmeny v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcu prosperitu republiky. V mesiacoch a rokoch po kríze, spôsobenej opatreniami proti koronavírusu, nám tieto zmeny môžu chýbať. Čo ma osobitne mrzí sú obrovské deliace čiary v spoločnosti, ktorým sa nepodarilo zabrániť, a tiež zneužívanie spravodlivosti spojené s vysokou mierou nedôvery v justíciu. Ocenila som, ako premiér a ďalší ministri, ako členovia krízového štábu reagovali na začiatok obrovskej zdravotnej hrozby s akou sme konfrontovaní. Vysoko hodnotím aj skutočnosť, že v kritickej situácii našiel premiér odstupujúcej vlády, Peter Pellegrini spoločnú reč s nastupujúcim premiérom Igorom Matovičom a že k odovzdaniu a prevzatiu moci dôjde politicky kultúrnym a spoločensky civilizovaným spôsobom, tak, aby dôvera verejnosti voči predstaviteľom štátnej moci neutrpela. #prezidentka #zuzanacaputova #nasaprezidentka #mojaprezidentka #peterpellegrini #demisa #slovensko #slovakia

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Práve rúško, ktoré má prezidentka zvyčajne doladené k outfitu, ukazujú, že naša prezidentka nie je len rozumná, ale v neposlednom rade dbá aj na eleganciu a správne vystupovanie. Určite však treba vyzdvihnúť aj ďalších politikov, ktorí striktne dodržiavali odporúčania ešte predtým, než sa stali povinné.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Oceňujem dohodu štyroch politických strán na vytvorení vládnej koalície. Na dnešnom stretnutí v Prezidentskom paláci ma oboznámili s rozdelením postov v novej vláde, s nomináciami na jednotlivé rezorty a diskutovali sme aj o niektorých programových prioritách vznikajúceho vládneho kabinetu. Vzhľadom na to, že zodpovedám za riadny chod ústavných orgánov a aj vzhľadom na aktuálnu mimoriadnu situáciu, považujem za dôležité, aby odovzdanie moci nastalo hladko a zodpovedne. V najbližších dňoch sa preto plánujem stretnúť znova s Igorom Matovičom aj Petrom Pellegrinim a po týchto stretnutiach oznámim termín ustanovujúcej schôdze parlamentu a ďalšie kroky súvisiace s vymenovaním novej vlády. Foto: TASR Michal Svítok #prezidentka #nasaprezidentka #mojaprezidentka #slovensko

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk