Zdroj: TASR/AP

VIDEO: Dokument o Arethe Franklinovej sa po 46 rokoch dočká premiéry

TASR 08.11.2018, 12:00 Celebrity
Súhlas na premietanie 87-minútového dokumentu o živote Arethy Franklinovej dali až jej rodinní príslušníci, a to po jej smrti. Film budú tohto roku premietať v rozmedzí jedného týždňa v Los Angeles a New Yorku, čím sa kvalifikuje do súboja o Oscary 2019.

Dlho očakávaný dokumentárny film o zosnulej americkej speváčke Arethe Franklinovej bude mať premiéru v New Yorku, 46 rokov po tom, ako bola snímka nafilmovaná. Film s názvom Amazing Grace nakrútil v roku 1972 americký režisér Sydney Pollack, materiál však zostal desaťročia nespracovaný.

Dielo debutuje na filmovom festivale Doc NYC 12. novembra v New Yorku. Hoci bol film i napriek technickým problémom dokončený v roku 2011, Franklinová právne blokovala jeho premiéru.

Spory sa vyriešili po jej smrti v auguste. Súhlas na premietanie tohto 87-minútového dokumentu dali jej rodinní príslušníci, informovala v utorok stanica BBC. Film vznikol počas dvoch večerov v baptistickom kostole v Los Angeles, kde Franklinová nahrávala svoj rovnomenný koncertný album.

Pollack však pri filmovaní nepoužil klapku - vtedy nevyhnutnú pomôcku pre zosúladenie zvuku s obrazom. Nakrútený materiál s dĺžkou 20 hodín bol iba ťažko spracovateľný a dokončenie filmu preto odložili.

Dokument dokončil so svojím tímom za použitia digitálnej technológie jeho pôvodný producent Alan Elliot. Film budú tohto roku premietať v rozmedzí jedného týždňa v Los Angeles a New Yorku, čím sa kvalifikuje do súboja o Oscary 2019.

Elliot pre denník The New York Times uviedol, že na január sa pripravuje i širšie uvedenie. Amazing Grace je jedným z najúspešnejších gospelových albumov v histórii.

Franklinová, prezývaná aj "kráľovná soulu", zomrela vo veku 76 rokov v auguste na rakovinové ochorenie. Počas svojej kariéry získala 18 cien Grammy vrátane ocenenia za album Amazing Grace v kategórii najlepšie soulové a gospelové predvedenie.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.