13.02.2017, 16:00

6 benefitov, ktoré nám poskytujú prebiotiká

Hoci probiotiká a prebiotiká znejú skoro rovnako, obe majú v tele odlišnú úlohu. Pridaním prebiotík do jedálnička, môžeme celkovo zlepšiť náš zdravotný stav. Poďme sa teda bližšie pozrieť na výhody, ktoré telu poskytujú.

6 benefitov, ktoré nám poskytujú prebiotiká
Zdroj: Pinterest/Paleo Blog

Probiotiká sú živé organizmy, ktoré sa usádzajú na stenách hrubého čreva, kde zabezpečujú správne trávenie a pomáhajú vstrebávať živiny z potravín, ktoré jeme. K životu však potrebujú kvalitnú potravu -vlákninu, nestráviteľnú zložku potravy, ktorá prechádza do hrubého čreva v nezmenenej forme. Najlepšie zo surového ovocia a zeleniny.

Rovnako dôležité sú pre vaše črevá aj tieto priateľské baktérie – prebiotiká, bez ktorých jednoducho probiotiká nebudú existovať. Prebiotiká sú vlastne "potraviny", ktoré živia probiotiká a umožňujú im rast v črevách. Z tohto dôvodu môžeme o prebiotikách hovoriť ako o "črevnom hnojive."

6 BENEFITOV
1. Zlepšujú trávenie
Odhaduje sa, že takmer 70 miliónov ľudí trpí zažívacími poruchami. Pretože mnoho týchto porúch sa často spája s nedostatkom zdravej črevnej baktérie. Prebiotiká tak pomáhajú zmierňovať bolestivé zažívacie ťažkosti, ako je plynatosť a nadúvanie.
2. Posilňujú imunitný systém
Približne 70% nášho imunitného systému sa nachádza práve v črevách. V dnešnej dobe existuje mnoho faktorov, ktoré vyčerpávajú naše prírodné zásoby probiotík, ako je časté užívanie antibiotík, chronický stres, cukor a nízky obsah vlákniny. Bez zdravých baktérií, ktoré podporujú imunitný systém, vaše telo nemá žiadnu ochranu proti smrtiacim vírusom a baktériám, ktoré vás môžu aj zabiť.
3. Zlepšujú stráviteľnosť potravy
Prebiotiká nám pomáhajú absorbovať živiny, čo vedie celkovo k lepšiemu zdravotnému stavu- sme menej chorí, máme zdravšie kosti a zuby, zvýšujú pocity šťastia aj energiu.
Prebiotiká sú kľúčové pre uľahčenie vstrebávanie živín pre probiotiká. Inými slovami, bez prebiotík by nevznikli probiotiká v našich črevách. A preto by sme neboli schopní tak efektívne vstrebávať živiny.
4. Pomáhajú pri chudnutí
Zlepšením trávenia, prebiotiká môžu prispievať aj k trvalo udržateľnému chudnutiu. Je to preto, že pomalý tráviaci systém môže menej účinne odstraňovať toxíny, ktoré môžu byť uložené v tukových bunkách a prispievajú tak k nárastu telesnej hmotnosti.
5. Prirodzene detoxikujú
Prebiotiká bránia vstrebávaniu toxínov, dokonca eliminujú aj zápach v ústach. Môžu pôsobiť ako prírodný detoxikátor, pretože pomáhajú zlepšiť pravidelnosť stolice a môžu pomôcť telu eliminovať toxíny efektívnejšie.
6. Dodávajú silu, odstraňujú stres
Zažívací trakt je ako "druhý mozog", pretože je citlivý na emócie. Z tohto dôvodu zlý zdravotný stav čreva môže mať negatívny vplyv na emócie, ako aj pocity stresu, úzkosti a depresie, zatiaľ čo zdravé črevá môžu pozitívne ovplyvniť emócie. S prebiotikami zvládame stres jednoduchšie a dochádza k väčšej psychickej pohode.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.